Advertisements

NYIT Award Nominees 2016: Off-Off Broadway’s Finest

Below is the list of nominations for the 12th annual New York Innovative Theater Awards, which celebrates the best of the city’s independent theater  — aka Off-Off Broadway.
Honored below are 142 individual artists, 50 productions and 42 theater companies. The winners will be selected in an awards ceremony on Monday September 26, 2016.
OUTSTANDING ENSEMBLE
 
NYIT logoConnected, Project Y Theatre Company
Gus Birney, Joachim Boyle, Robby Clater, Ella Dershowitz, Midori Francis, Dana Jacks,Thomas Muccioli, Aria Shahghasemi
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Andrew Dawson, Phil Gillen, Aidan Sank
Street Theater, TOSOS
Tim Abrams, Chris Andersson, Christopher Borg, Éilis Cahill, Jonathan Cedano,Desmond Dutcher, Russell Jordan, Josh Kenney, Jeremy Lawrence, Michael Lynch, Joe MacDougall, Rebecca Nyahay, Patrick Porter, & Ben Strothmann
The Further Adventures Of…, TOSOS
Tim Burke, Mark Finley, & Jamie Heinlein
The Golfer, Gemini CollisionWorks
Fred Backus, Broderick Ballantyne, Rebecca Gray Davis, Lex Friedman, Ian W. Hill, Bob Laine, Matthew Napoli, Timothy McCown Reynolds, Alyssa Simon, Anna Stefanic
Unity (1918), Project: Theater
Wendy Bagger, Alicia Dawn Bullen, Jessi Blue Gormezano, Doug Harris, Beth Ann Hopkins, Joshua Everett Johnson, Joe Jung, Alexandra Perlwitz, Melanie Rey
 
OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
 
David Carl
David Carl’s Celebrity One Man Hamlet,
Project Y Theatre, PM2 Entertainment and Richard Jordan Productions in associate with Underbelly
Laura Hooper
Crumble, MORA Theater
Peter Michael Marino
Late With Lance!, PM2 Entertainment
Siobhan O’Loughlin
Broken Bone Bathtub, Elephant Run District
Colin Summers
Steve: A Docu-Musical, New York Neo-Futurists
Yolanda K. Wilkinson
Bible Study for Heathens, New York Neo-Futurists
 
OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE
 
Deven Anderson
The Pillowman, Variations Theatre Group
Joseph D. Giardina
Natural Life, T. Schreiber Studio
Alex Grubbs
Utility, The Amoralists
Ryan Johnston
Harper Regan, T. Schreiber Studio
Mike Phillips Gomez
Harper Regan, T. Schreiber Studio
Timothy McCown Reynolds
The Golfer, Gemini CollisionWorks
 
OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE
 
Kelly Barbarito
A Chorus Line, The Secret Theatre
Adrian Grace Bumpas
A Chorus Line, The Secret Theatre
Anwen Darcy
Romeo And Juliet, The Drilling Company
Midori Francis
Connected, Project Y Theatre Company
Noelle McGrath
Natural Life, T. Schreiber Studio
Lauren Nordvig
Rush, Team Awesome Robot
OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE
 
Fred Backus
The Golfer, Gemini CollisionWorks
Adam Belvo
Butcher Holler Here We Come, Aztec Economy
Dave Klasko
Gordy Crashes, Ricochet Collective
Lee Slobotkin
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Astoria Performing Arts Center
Charles Socarides
How to Live on Earth, Colt Coeur
Jonny Stein
A Chorus Line, The Secret Theatre
 
 
OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE
 
Becca Andrews
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Astoria Performing Arts Center
Holly Heiser
Natural Life, T. Schreiber Studio
Christina Elise Perry
Wait Until Dark, Variations Theatre Group
Geena Quintos
A Chorus Line, The Secret Theatre
Vanessa Vaché
Utility, The Amoralists
Maeve Yore
Harper Regan, T. Schreiber Studio
OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT
 
Becky Baumwoll
Above Below, Broken Box Mime Theater
Corrie Blissit
In the Soundless Awe, New Light Theater Project
Nikita Chaudhry & Ian Fields Stewart
Untameable, The Unsoft War and Highly Impractical Theatre
Patrice Miller
City of Glass, Untitled Theater Co. #61
Katie Proulx
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Geena Quintos
A Chorus Line, The Secret Theatre
 
OUTSTANDING DIRECTOR
 
Michael Bello
In the Heights, The Gallery Players
Fritz Brekeller
Composure, WorkShop Theater Company
Kirk Gostkowski & John Arthur Long
Wait Until Dark, Variations Theatre Group
Ian Harkins
She Stoops To Conquer, Hudson Warehouse
Travis Russ
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Terry Schreiber
Harper Regan, T. Schreiber Studio
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN
 
Aaron Gonzalez
Wait Until Dark, Variations Theatre Group
Chelsie McPhilimy
Rush, Team Awesome Robot
John Narun
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Kia Rogers
Rizing, Flux Theatre Ensemble
Govin Ruben
Exposure, Next In Line Productions LLC
Serena Wong
Gordy Crashes, Ricochet Collective
 
OUTSTANDING COSTUME DESIGN
 
Mary Cann
Hot L Baltimore, T. Schreiber Studio
Kaitlyn Elizabeth Day
The Golfer, Gemini CollisionWorks
Viviane Galloway
A Little Night Music, Theater 2020
Jennifer A. Jacob
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Astoria Performing Arts Center
Emily Rose Parman
She Stoops To Conquer, Hudson Warehouse
Ashley Soliman
Fatty Fatty No Friends, Mind The Art Entertainment
 
 
OUTSTANDING SET DESIGN
 
George Allison
Hot L Baltimore, T. Schreiber Studio
Aaron Gonzalez
Wait Until Dark, Variations Theatre Group
Jennifer Neads
Rush, Team Awesome Robot
Kate Noll
Gordy Crashes, Ricochet Collective
Travis Russ & Carl Vorwerk
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Sandy Yaklin
Office Politics, One Wild Jew Productions
 
OUTSTANDING SOUND DESIGN
 
Andy Evan Cohen
In the Soundless Awe, New Light Theater Project
M.L. Dogg
How to Live on Earth, Colt Coeur
Ian W. Hill
The Golfer, Gemini CollisionWorks
Joe Jung & KJ Sanchez
Unity (1918), Project: Theater
Matt Sherwin
Gluten!, Adjusted Realists
Mark Van Hare
Gordy Crashes, Ricochet Collective
OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN
 
Andy Evan Cohen
(Video Design)
Natural Life, T. Schreiber Studio
Aaron Gonzalez & David Rey
(Projection Design)
The Pillowman, Variations Theatre Group
Berit Johnson
(Props Design)
The Golfer, Gemini CollisionWorks
John Narun
(Projection Design)
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Gil Sperling
(Video Design)
City of Glass, Untitled Theater Co. #61
Lynda White
(Mask Design)
The Bacchae, The Faux-Real Theatre Company in association with LaMaMa ETC
 
 
OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC
 
Christian De Gré
Fatty Fatty No Friends, Mind The Art Entertainment
Jonathan Elliott, Mark Greenfield, Tony Naumovski & Emily Serotta
The Bacchae, The Faux-Real Theatre Company in association with LaMaMa ETC
James Brandon Lewis
Dvorak In America, GOH Productions
Ryan McCurdy
Rush, Team Awesome Robot
Matt Sherwin
Gluten!, Adjusted Realists
Anna Stefanic
The Golfer, Gemini CollisionWorks

OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT
 
Keelay Gipson
Time in the Penn, The Fire This Time Festival
Ayun Halliday
Fawnbook, Gemini CollisionWorks
Jiréh Breon Holder
God Will Know The Difference, The Fire This Time Festival
Kim Katzberg
Strays, Kim Katzberg in collaboration with Nora Woolley and Raquel Cion
Roger Q. Mason
Hard Palate, The Fire This Time Festival
Siobhan O’Loughlin
Broken Bone Bathtub, Elephant Run District
Christopher Torres
We Come Here as part of Astoria Stories, Astoria Performing Arts Center
Kathleen Warnock
The Further Adventures Of…, TOSOS
OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT
 
Jamal Abdunnasir, Tim Craig, Peregrine Heard, Lauren LaRocca, Emily Stout, Beatrice Vena, & Ayana Wilson
Black Protagonist, The Associates Theater Ensemble
Niki Hatzidis & Anastasia Rutkowski
Steel Birds, manhattan theatre source’s Estrogenius Festival
Lia Romeo
Connected, Project Y Theatre Company
Emily Schwend
Utility, The Amoralists
Scott C. Sickles
Composure, WorkShop Theater Company
Seanie Sugrue
One Way To Pluto!, Locked In The Attic Productions
Colin Summers
Steve: A Docu-Musical, New York Neo-Futurists
OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION
 
Above Below
Broken Box Mime Theater
Broken Bone Bathtub
Elephant Run District
City of Glass
Untitled Theater Co. #61
Electronic City
The New Stage Theatre Company
Nord Hausen Fly Robot: (Invisible Republic #3)
Gemini CollisionWorks
War of the Worlds
Radiotheatre
 
OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL
 
A Chorus Line
The Secret Theatre
A Little Night Music
Theater 2020
Fatty Fatty No Friends
Mind The Art Entertainment
Steve: A Docu-Musical
New York Neo-Futurists
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Astoria Performing Arts Center
The Astonishing Times of Timothy Cratchit
WorkShop Theater Company
OUTSTANDING PREMIERE PRODUCTION OF A PLAY
 
Composure
WorkShop Theater Company
Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey
Life Jacket Theatre Company
Natural Life
T. Schreiber Studio
One Way To Pluto!
Locked In The Attic Productions
Steel Birds
manhattan theatre source’s Estrogenius Festival
Utility
The Amoralists
 
OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY
 
Connected
Project Y Theatre Company
Harper Regan
T. Schreiber Studio
Hot L Baltimore
T. Schreiber Studio
Street Theater
TOSOS
Unity (1918)
Project: Theater
Wait Until Dark
Variations Theatre Group
Advertisements

About New York Theater
Jonathan Mandell is a 3rd generation NYC journalist, who sees shows, reads plays, writes reviews and sometimes talks with people.

Leave a Reply

%d bloggers like this: